BLOG

Kültür Tuğlası Nedir ?

Kafe duvarları, bahçe duvarları ve bina cepheleri.. Bulunduğu mekana derinlik kazandıran ve bizi geçmiş tarihe götüren kültür tuğlası artık günlük hayatımızda her yerde  karşımıza çıkıyor.Peki kültür tuğlası esasen nedir, nasıl üretilir ve nerelerde kullanılır.Şimdi bu konular hakkında bilgiler verelim.

Kültür tuğlası esasen tarihi binalardaki tuğlaların modern kullanım için güncellenmiş hali diyebiliriz.İkisi arasındaki fark eski tuğlalar duvar yapımında kullanılırken kültür tuğlası dekoratif amaçlı duvar kaplama olarak kullanılıyor.Kültür tuğlası kalıp yöntemi ile üretiliyor.Eski tuğlaların kalıpları alınıp üretim aşamasına başlanıyor.Pomza taşı, kum, çimento ve oksit boya kullanılarak elde edilen karışım ile bu kalıplarla üretilen kültür tuğlaları hazır renk seçenekleri olduğu gibi müşterilerin özel renk ihtiyaçlarına da karşılık veriyor.Yüksek kaliteli oksit boya sayesinde uzun yıllar boyunca rengini kaybetmiyor, solma veya aşınma yapmıyor.

Kültür tuğlası kafe – restoran duvarları, fabrika duvarları, oteller, bina cepheleri gibi ticari alanlarda kullanıldığı gibi salon duvarları, yemek odası duvarları, balkon ve bahçe duvarları gibi evinizin istediğiniz yerinde kullanabilirsiniz.

daha fazla bilgi için diğer yazılarımızı inceleyebilir ve bizi kayistone instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Kültür Taşı Nedir ?

  Doğanın insanlığa sunduğu birçok madden biri de taşlar.Doğaltaşlarla yapılan evlerin birçoğu günümüzde bile ihtişamlarını koruyorlar.Fakat ağırlık ve kapladıkları alandan ötürü günümüzde özellikle şehirlerde bu taşları kullanmak nedereyse imkansız.Bu durumda ise daha hafif, pratik ve çok daha ekonomik olan kültür taşı mükemmel bir alternatif oluyor. Doğaltaşlardan ayırt edilemeyen kültür taşları kalıplama yöntemi ile üretiliyor. Serüven doğaltaşların kalıplarının alınmasıyla başlıyor. Tamamen doğal olan pomza taşı, kum, çimento ile elde edilen harç özel renk pigmentleri ile renklendiriliyor ve kalıba dökülüyor.Çeşitli renk ve ebatlarda üretilen kültür taşları birçok mimari projede dekoratif duvar kaplama taşı olarak kullanılyor.